Význam masáže

Masáže, relaxační masáž, sportovní masáž
Význam masáže:
- relaxace
- uvolnění
- regenerace

Věděli jste že?
Masáže fungují také jako prevence.

Poradci - masáže

O masážích jsme si zvykli v poslední době slýchat častěji a častěji. Asi mnoho z nás již zaslechlo od některého svého známého zprávu o tom, jak podstoupil masáž a jak mu pomohla trochu se uvolnit nebo dokonce se zbavit nějaké
nepříjemné bolesti. Za náhlým nárůstem zájmu o masáže nehledejme nějaký náhle se objevivší hloupý módní trend, ale logickou reakci na moderní životní styl. Naše společnost žije ve velkém stresu. Mnoho z nás má únavná sedavá
zaměstnání, sedíme u počítače, v autě, u televize a tělu dopřáváme málo pohybu. Masáže nabízí zdravou a příjemnou možnost, jak tomu všemu uniknout, jak tělu poskytnout úlevu. Tento článek je prvním dílem seriálu o masážích, kde si tento fenomén podrobně rozebereme. Popíšeme si význam masáží a podíváme se na některé jejich konkrétní druhy.

Nepodceňujte význam masáže

Mnoho z nás zastává konzervativní názor a jakoukoli novinku považuje za hloupý a pomíjející módní výstřelek. Ne vždy je ale správné přistupovat ke všemu novému nedůvěřivě. Právě masáže si to rozhodně nezasluhují. Ostatně, ani to žádná novinka není – je to nejstarší známá forma terapie. Určitě si každý z nás vzpomene na některého známého, který mu sdělil svoji dobrou zkušenost z podstoupené masáže.

Není nutné se cítit špatně, abychom masáž vyhledali – naopak, ideální je, pokud působí preventivně, jako relaxace. V každém případě se vyplatí do masáží investovat nějakou tu korunu, ať už si od ní slibujeme účinek relaxační, nebo rehabilitační. O jednotlivých druzích masáží a jejich přínosu se podrobně rozepíšeme v našem speciálním seriálu, jehož první díl právě čtete.

Jak masáž působí

Důkladné promasírování, ideálně celého těla, působí blahodárně na jeho pohybovost. Masírováním dosáhneme lepšího prokrvení daných oblastí, zlepšení mízního oběhu a uvolnění napětí svalů, což vede také k uvolnění psychického napětí. Masáž tedy působí příznivě nejen na naši tělesnou schránku, ale i na nervovou soustavu. Pomáhá tak tělu po fyzické i psychické stránce.

Metody masáží

K jednotlivým druhům masáží se dostaneme podrobněji v dalších článcích. Nyní si je představíme v rychlém přehledu.

Základními druhy jsou masáže plošné, tlakové, liniové a bodové. Mezi plošnými masážemi je jednou z nejznámějších regenerační klasická švédská masáž, jež je hloubková a silová a střídají se při ní silové hmaty různé intenzity. K dalším v této kategorii patří vonné masáže spojené s aroma olejů, kterými se při masírování ošetřují všechny části těla s výjimkou intimních partií. Ze znalostí indické kultury vzešla ajurvédská masáž, technika stará skoro dva tisíce let.

Tlakové, bodové a liniové masáže jsou založeny na působení tlaku prstů a jiných částí těla. Proslulá je především thajská masáž, rovněž několik tisíc let stará technika. Provádí se přes oblečení, opírá se o protahovací cviky a stimulování akupresurních bodů. Dalšími druhy jsou japonské shiatsu, reflexologie, kraniosakrální terapie nebo rolfing.

Příprava na masáž

Před masáží je lepší alespoň hodinu nejíst. Důkladně se osprchujte teplou vodou. Sepněte dlouhé vlasy, odložte řetízky, hodinky nebo prstýnky. V případě alergie nebo přecitlivělosti na nějakou látku to sdělte masérovi – zvláště pokud hodlá použít některé hojivé oleje. Sdělte masérovi, pokud chcete, aby se zvláště zaměřil na některou část těla.

Masážím se vyhněte, pokud máte chřipku, horečku nebo jiné zdravotní komplikace. Masáž je nevhodná také v případě zánětů kloubů nebo svalů, nebo pokud máte kožní vyrážky, křečové žíly, plísně, vředy, zlomeniny či osteoporózu.

Co dělat po masáži

Nejdůležitější je důkladně se po masáži napít. Tím přispějete k vyplavení toxických látek z vašeho těla a k vyčištění organismu. Samozřejmě se doporučují nápoje nealkoholické. Po masáži dopřejte tělu odpočinek. Ničemu neuškodíte, pokud se po masáži vyspíte. Nechoďte hned do sprchy a nekoupejte se, pokud podstupujete aroma masáž – účinek olejů tak bude působit déle. Udržujte tělo v teple, aby nedošlo k prochlazení uvolněných svalů. Tyto se pak stáhnou a účinek masáže je tak poněkud snížen.

Najděte nejbližšího poradce.