Význam imunoglobulinů v colostru

Imunoglobuliny v Colostru
Jsou dobré na:
- posílení imunity
- léčba chřipky
- prevence

Věděli jste že?
Imunoglobulinům se říká inteligentní bílkoviny. V článku se dočtete, jak si tuto přezdívku získaly.

colostrum Brno

Pod názvem „colostrum“ nebo také kolostrum si možná nezasvěcení laikové nepředstaví nic pěkného. Určitě by si s colostrem málokdo spojoval účinnou, velice ušlechtilou látku působící skvěle na náš organismus. Přece ale přesně tím colostrum je. A dokonce ani není nutné o tom nikoho přesvědčovat a podávat důkazy, protože každý z nás si sílu této látky již vyzkoušel na vlastní kůži. I když si to nikdo nepamatuje... kolostrum neboli česky mlezivo totiž není nic jiného, než první pokrm našeho života, tedy tekutý sekret tvořený v mléčných žlázách samic všech savců včetně lidí, po porodu se přeměňující v mateřské mléko. Kolostrum je zdrojem mnoha komponent obranných imunitních mechanismů (především tzv. imunoglobulinů). Tento článek vás přesvědčí, že imunoglobiny obsažené v kolostru mohou příspět k posílení imunity a zlepšení zdravotního stavu každému, bez ohledu na věk.

Colostrum a imunoglobuliny

Imunoglobuliny jsou látky, které mají schopnost rozpoznat bakterie a viry. Kromě toho je dokáží i zneškodnit. Přítomnost imunoglobulinů v colostru je více než logická. Ve kterém období života je živý organismus nejzranitelnější? Právě v prvních chvílích, kdy opustí imunologické bezpečí dělohy a je vystaven nebezpečí ze zcela neznámého vnějšího prostředí, kde se to jen hemží bakteriemi a viry. Jak v tomto prostředí žijeme dlouhá léta, vypracujeme si systém imunitní obrany, ale v době, kdy lidské mládě (nebo mládě jiného živočišného druhu) tento systém nemá, mu pomáhá přežít právě kolostrum.

Kolostrum a v něm obsažené imunoglobuliny ale můžou našemu tělu pomoci i v pozdějším věku. Přízvisko „inteligentní bílkoviny“ si totiž imunoglobuliny nezískaly náhodou. Ať je organismus mladý nebo starý, vždy dokážou molekuly imunoglobulinů díky speciálně utvářeným úsekům rozlišovat své cíle a zaútočit na ně. Cíli jsou takové struktury, které v lidském těle nemají co dělat – patogeny, toxické molekuly, nádorové buňky.

Posílení imunity

Imunoglobuliny se dělí do různých tříd a colostrum obsahuje zástupce všech tříd. Celkově se jedná o několik desítek různých látek a pro zájem si můžeme říct názvy některých z nich – IgC, IgA, IgM, IgD, fetoproteiny či glykoproteiny. Není zde prostor rozebrat si funkci jednotlivých těchto imunoglobulinů. Každý z nich ale má v kolostru své místo, každý je důležitým dílkem do celkové mozaiky, každý přispívá do komplexní synergie, přičemž výsledkem je posílení imunity. Z posílení imunity vychází naše zdraví – tak jako v kolektivních sportovních hrách vítězí ty týmy, které mají silnou defenzívu, tak i proti nebezpečným infekcím, alergiím nebo chorobám se účinně ubrání jen ty organismy, jež mají silnou imunitu.

Posílení imunity není jen práce imunoglobulinů – důležité jsou také vitamíny, minerály a aminokyseliny. Ty všechny tvoří složení kolostra! Z vitamínů jsou to A, B1, B2, B6, B12, C, D3 a E. Z minerálů je to kompletní „základní čtyřka“ – vápník, hořčík, draslík a fosfor a vedle nich celá řada dalších potřebných minerálů včetně vzácné mědi, železa nebo křemíku. Aminokyselin je zde přítomno celkem 26, esenciálních i neesenciálních.

Pokud někdo onemocní rakovinou nebo některým srdečním onemocněním, čeká jej dlouhé a náročné léčení a bohužel to mnohdy nemívá šťastný konec. Užíváním kolostra, tedy pravidelným posilováním imunity organismu, ale lze své tělo preventivně posílit a připravit na možné těžké boje se zákeřnými strukturami, které tyto nemoci vyvolávají. Colostrum účinkuje i jako podpora léčby, má revitalizační a regenerační účinky. Jednoduše řečeno, vyplácí se jej užívat před, během, ale také po nemoci. Navíc je vhodné pro každého, pro děti i pro dospělé!

V případě zájmu o odborné informace Vám ráda poradí paní Cvrčková.