Sportovní masáž

Sportovní masáž
Jak prospívá:
- prokrvení
- uvolnění
- regenerace

Věděli jste že?
Sportovní masáž se používá také jako příprava před výkonem.

Poradci - masáže

Pokud sportujete – ať už profesionálně, nebo amatérsky – vystavujete svoje tělo velké fyzické zátěži. Každý dobrý sportovec by si ale měl uvědomit, že kvalitní výsledky se nedostaví jen na základě urputné dřiny v trénincích a na závodech nebo v zápasech. Důležitá je také přípravná a zotavovací fáze. Regenerační aktivity ve sportu nabývají na významu. Úspěšný sportovec se pozná podle toho, že si hledí vlastního těla a dokáže efektivně odpočívat. Sportovní masáže jsou tím pravým odpočinkem, tou pravou odměnou pro tělo, od nějž očekáváte vysoké výkony.

Co je to sportovní masáž

Jednostranná pohybová zátěž není pro nikoho, kdo se aktivně věnuje sportu, přínosná. Absence odpočinku je kontraproduktivní – strhané tělo není schopno odvádět maximální výkony. Proto v dnešní době sportovní věda vyzdvihuje účinek sportovních masáží, jež mají zásadní vliv na udržení člověka v co nejlepší formě. Sportovní masáží lépe zamezíme případným zraněním a odstraníme z těla únavu.

Sportovní masáž se užívá jako:

  • příprava na sportovní výkon
  • pomoc při rozcvičování nebo během déletrvající zátěže
  • pomocník při rehabilitačních procesech po zátěži
  • podpora doléčení zranění
  • prostředek relaxace a psychické pohody

Specifika sportovní masáže

Od klasické masáže se sportovní masáž principiálně příliš neliší. Důležité ale je, aby hmaty byly rychlejší a intenzivnější. Je třeba svalstvo důkladně prohřát a zvýšit jeho elasticitu. Sportovní masáž zahrnuje následující cviky:

  • tření (provádí se celou plochou dlaně, někdy i při zpětném pohybu. Třecí hmaty jsou dlouhé a táhlé)
  • hnětení (důležité především na svaly končetin. Maséři rozlišují celou řadu způsobů hnětení. Tyto pohyby účinně působí na hlubší kožní vrstvy a tkáně)
  • tepání (údery ruky uzpůsobené na zpracování dané oblasti. Ve sportovních masážích se tepavých pohybů užívá k uklidnění a hloubkovému uvolnění svalů)
  • roztírání (provádí se patkou dlaně, špetkou, pěstí a palci. Výsledkem je uvolnění srostlých tkání a kloubního vaziva)
  • a mnoho dalších

Pro sportovní masáž charakteristickými pohyby jsou tzv. pohyby v kloubu. Masér aplikuje zvláštní pohyby na jednotlivé klouby nebo celá skloubení, přičemž postupně zvyšuje intenzitu a rozsah. To napomáhá prokrvení v kloubním systému – klouby jsou ve sportovních aktivitách velmi namáhané části lidského těla a je třeba jim věnovat zvláštní péči.

Ke sportovním masážím je třeba také dodat, že jich existuje mnoho druhů v závislosti na tom, kdy a za jakým účelem je podstupujeme. Jsou zde masáže odstraňující únavu, tzv. masáže přípravné, masáže pohotovostní, masáže v přestávkách mezi výkony a léčebné sportovní masáže.

Masážní prostředky

Účinku sportovních masáží napomáhá vedle užívaných pohybů, které jsme si v předchozích řádcích vyjmenovali, celá řada prostředků. Jsou to zvláštní gely, mýdla, pudry, oleje či emulze. Některé jsou využívány jen lokálně, jiné skvěle obstojí v celotělové masáži.

Jak sportovní masáže účinkují

Povrchních účinků sportovních masáží si všimneme na první pohled. Po masáži se kůže prokrví, zbaví se zrohovatělé vrstvy, ztuhlost těla zmizí a dojde ke zmírnění bolestí (především pohybového aparátu). Masáž ale účinkuje i pod povrchem. Zlepší se odtok lymfy v mízním systému, ve svalech se zlepší cirkulace krve, která urychlí regeneraci. Sportovními masážemi dosáhneme také zlepšení činnosti srdce a jiných orgánů. Neméně významné jsou ale i neuropsychické účinky, jako například odstranění únavy či zkvalitnění spánku.

Najděte nejbližšího poradce na sportovní masáž.