Reishi - zázračná houba císařů

Reishi - houba císařů
Obsahuje:
- esenciální aminokyseliny
- selen
- železo

Věděli jste že?
Reishi se přezdívá "božská houba nesmrtelnosti".

Reishi Brno

Možná si vybavíte scénu ze Saturnina, kdy teta Kateřina říká dědečkovi, že houby jsou těžké pro žaludek, zvláště pro starého člověka. Je to částečně pravda. Houby skutečně zatěžují trávení a seniorům se doporučuje jíst je jen občas. Lidem v předdůchodovém věku ale častější konzumace hub může jedině prospět. Houby jsou totiž nositelem mnoha vitamínů, A, B a hlavně v přírodě řídce se objevujícího D.

Vedle klasických hřibů a bedel bychom se však měli naučit poznávat sílu i jiných hub. Na český trh se stále ve větší míře dostávají chutné a zdravé dřevokazné houby, které mají pevné místo v alternativní medicíně. Hlívu ústřičnou už dnes zná asi každý, nyní se do povědomí stále více dostává houba reishi. Reishi, původem z Dálného východu, má podobné vlastnosti jako hlíva a je jedním z nejcennějších terapeutik v čínské medicíně.

Původ Reishi

Dřevokazné houby sice v českých lesích působí spíše negativně, jsou typické parazitováním na mrtvém i na živém dřevě. Je ale paradoxní, že mezi dřevokazné houby se řadí ty nejzdravější a nejcennější houby. Jsou to přitom nejen klenoty alternativní medicíny, ale díky své výborné chuti patří taky mezi klenoty gastronomie. Hlívu ústřičnou není třeba představovat, ta už je dnes dostatečně známá asi každému. Hitem blízké budoucnosti by se ale mohla stát houba reishi. Reishi nazýváme houbou císařů, což na jedné straně odkazuje k místu jejího původu – k oblasti Japonska a Číny. Na straně druhé to ale naznačuje, jak byla tato houba starými civilizacemi žijícími na Dálném východě ceněná. Ve starověké Číně byla vyhrazena pouze císařské rodině. Kdo houbu reishi v přírodě nalezl, musel ji okamžitě odevzdat u císařského dvora.

Samo jméno reishi nebo též Ling Zhi (Gano-derma lucidum) znamená "božská houba nesmrtelnosti". Její účinky se dají nejjednodušším způsobem popsat následovně: nemocné uzdravuje, zdravým pomáhá zůstat zdravými. Čínská medicína říká, že ten, kdo pravidelně užívá houby reishi, žije dost dlouho a spokojeně a udržuje si svou ideální váhu. Závěry tisíce let staré čínské medicíny potvrdila i medicína západní, když houbu reishi podrobila důkladným a exaktně vypracovaným studiím.

Účinky houby reishi

Uveďme si jen ve stručnosti, co houba reishi obsahuje. Je to všech osm esenciálních aminokyselin, vysoký obsah polysacharidů, množství nerozpustné vlákniny, železa, selenu, vitamínu B a mnoha dalších látek.

Výskyt všech esenciálních kyselin v jediné plodině je skutečně vzácný úkaz. Esenciální aminokyseliny jsou látky, které jsou pro lidský organismus klíčové, ale přitom si je sám neumí vytvořit a musí je přijímat jedině z potravy. Některé aminokyseliny se v běžné denní stravě objevují běžně, ale jiných je nedostatek, zvláště ve stravě typické pro nás, středoevropany. Esenciální aminokyseliny jsou totiž zejména příznačné pro ryby a jiné mořské živočichy. Těch se na našem jídelníčku opravdu neobjevuje hodně. V houbě reishi jsou ale tyto zásadní látky obsažené v dostatečném množství.

Polysacharidy přijímané do organismu s houbou reishi účinkují proti rozmnožování virů a bakterií a podporují imunitní systém. Analogicky reishi účinně zabraňuje výskytu nádorových onemocnění.

Dále působí houba reishi protizánětlivě a pomáhá při určitých problémech s játry. Snižuje vysoký krevní tlak a je schopna na sebe v organismu navázat škodliviny a vyloučit je z těla, čímž působí na očistu organismu a zachování rovnováhy.

Houbám reishi medicína přisuzuje znamenité účinky v prevenci proti nemocem srdce, proti ucpávání kapilár, proti rakovině, leukemii, cukrovce, epilepsii i proti zhoubným neurodegenerativníM onemocněním centrální nervové soustavy.

V oblasti reishi Vám poradí Emanuel Fic.