Je překyselení organismu problém?

Překyselení organismu, acidóza
Může způsobit:
- rakovinu
- cukrovku
- obezitu

Věděli jste že?
Překyselení se dá změřit pomocí pH moči. Ideální hodnota je 7.

Odkyselení Brno

Překyselení organismu se vznáší jako temný stín nad mnoha civilizačními chorobami, jimiž naše společnost trpí. Dlouhodobým působením překyselení organismu se rozvíjí takové nemoci jako je rakovina, cukrovka, vysoký krevní tlak se svými komplikacemi (například mrtvicí) i Parkinsonova a Alzheimerova choroba. Nepříjemná je skutečnost, že naše společnost si vytvořila takové stravovací návyky a takové vzorce chování, že překyselení organismu neboli latentní acidóze musí čelit většina z nás. Uvádí se, že se latentní acidóza v průběhu let rozvine až u 90% lidí! Jedná se tedy o jeden z nejvýznamnějších faktorů civilizačních onemocnění. V tomto článku najdete odpovědi na to, co je latentní acidóza přesně zač, jaké nebezpečí v sobě skrývá a jak se proti ní dá bojovat.

Překyselení organismu není nic jiného, než snížení hodnoty pH v krvi a v tkáních. Určitě si každý vzpomene ze školy, že pH se obecně pohybuje mezi hodnotami 0 a 14. Do hodnoty 7 mají látky kyselý charakter a nad tuto hodnotu jsou zásadité. Hodnota pH v krvi nesnese větší výkyvy – ideálně bývá 7.35. Pokud se hodnota dostane mimo interval 7 a 7.6, nastává problém. Nyní už není obtížné si odvodit, že právě snížení pod 7 je tím ožehavým problémem, o němž tento článek pojednává. Problém této společnosti je v tom, že jíme nadbytek kyselinotvorných jídel. Jsou to masa, tuky, rafinované cukry a špatně působí také kouření a alkohol. Mezi zásadotvorné potraviny, které by efekt překyselení zmírnily, patří různé druhy ovoce a zeleniny. Ty se ale v našem jídelníčku neobjevují tak často, jak by bylo třeba. K latentní acidóze přispívá také životní prostředí průmyslovými jedy, kyselé deště a také stres.

Příznaky překyselení organismu

Ukládání kyselin a jejich solí do krve vede k nedostatečné výživě buněk našich tkání. Červené krvinky rozvádějící do těla kyslík se stále obtížněji a obtížněji protahují cévami. Největší problém je v těch nejmenších kapilárách. V jejich okolí pak chybí kyslík, prostředí se stává stále kyselejším a to jsou ideální podmínky ke vzniku nádorových buněk.

Ze základních příznaků překyselení organizmu můžeme uvést žaludeční obtíže a pálení žáhy. Kyselé prostředí v ústech a střevech podporuje růst kvasinek a plísní, což vede ke snížení imunity a vzniku alergií. Tedy i alergie může patřit mezi příznaky překyselení organismu. Pokud latentní acidóza napadne svaly, šlachy a kosti a tyto struktury začnou být poškozovány uloženými kyselinami, můžeme cítit bolesti v pohybovém aparátu.

Latentní acidóza nebolí

Jednou z nejzákeřnějších charakteristik latentní acidózy je to, že si ji člověk těžko uvědomí. Zmíněné nemoci (cukrovka, bolesti kloubů, celulitida a mnohé další) buď nebolí, nebo je postižený připisuje něčemu jinému. Proto je nutné proti latentní acidóze bojovat.

Překyselení organismu se dá léčit

Jak se nejlépe vypořádat s latentní acidózou? Základem všeho je snížit přívod cukrů a solí, pít čistou vodu bez bublinek a pochopitelně jíst více ovoce a zeleniny. Stresovým situacím se dá vyhnout jen obtížně, pokud ale dokážeme aspoň částečně ovládnout stres, snížíme rizika překyselení organizmu. Omezení konzumace alkoholu a cigaret také jedině prospěje.

Dalším dobrým pomocníkem může být aloe gel, jenž má mírně zásadité pH a obsahuje důležité minerály. Má navíc schopnosti účinně blahodárně působit na již napadané buňky a mezibuněčné prostředí.

O něm ale i o dalších způsobech léčby se dozvíme více v navazujícím článku, „Léčba překyselení organismu“.

Najděte nejbližšího výživového poradce.