Vypadávání vlasů

Vypadávání vlasů - Alopecie
Příčiny:
- testosteron
- stres
- špatná péče o vlasy

Věděli jste že?
S vypadáváním vlasů má problém asi 30% žen a až 70% mužů.

poradci - kadeřnictví

Jako normální počet vypadnutých vlasů za den se uvádí asi 100 vlasů, přičemž po umytí jich může být až 300. V této míře je vypadávání vlasů přirozenou součástí jejich obnovy. Problém nastává tehdy, když jsou tato množství výrazně překročena, vlasy viditelně řídnou a v některých místech hlavy nenávratně ustupují. Tento stav často poukazuje na zdravotní problém a navíc přispívá k poklesu sebevědomí v soukromém i profesním životě člověka.

Některé problémy s vypadáváním vlasů se dají řešit. Některé je možno odstranit úplně, jiné dočasně utlumit. Bohužel však jsou i takové druhy vypadávání vlasů, které se již zastavit nedají. Jak můžeme nadměrnému vypadávání vlasů zabránit nebo alespoň výrazně zpomalit tento proces? Pojďme se společně podívat na příčiny vypadávání vlasů.

Příčiny vypadávání vlasů

Nejprve se krátce zmíníme o třech fázích růstu vlasů. První, která trvá od tří do šesti let, se nazývá fáze anagenní. Vlas během ní roste, a to asi o 0,2 – 0,5 mm za den. Druhou fází je přechodná fáze katagenní, která je nejkratší a trvá asi 10 dní. Třetí, poslední, klidovou fází, je fáze telogenní, která trvá asi 3 měsíce a na jejímž konci vlas vypadne.

Většinou je příčinou vypadávání vlasů zkrácení anagenní (růstové) fáze a to nejčastěji vlivem hormonů. V následujících odstavcích si vysvětlíme, jakou roli v této problematice hormony hrají.

Vypadávání vlasů u mužů

U mužů má vliv na vypadávání vlasů mužský hormon testosteron. Jeho zvýšené množství sice pozitivně působí na tvorbu ochlupení po těle, ale negativně na vlasy na hlavě. Ano, právě testosteron způsobuje mužům vypadávání jejich vlasů. Dochází k poškození vlasového kořínku a ke zkrácení růstové fáze.

Mužům začíná vypadávání vlasů nejprve na boku hlavy a tvoří se tzv. kouty. Ty se stále zvětšují, až zůstanou vlasy jen na bocích a vzadu na hlavě a vytvoří tvar podkovy. Tyto vlasy jsou odolnější a většinou nevypadají.

Vypadávání vlasů u žen

Kvalitu vlasů u žen ovlivňují silné hormonální změny. Například puberta, kdy se mohou vlasy hodně mastit, těhotenství, kdy vlasy nabírají na síle a kráse a porod, kojení a klimakterium, kdy může ženu postihnout problém s vypadáváním vlasů. Kromě hormonálních změn můžou mít vliv na vypadávání vlasů u žen také časté stažení vlasů do těsného culíku nebo nošení pokrývky hlavy.

Nehormonální příčiny vypadávání vlasů u žen i mužů

Vypadávání vlasů u žen i mužů může způsobit infekce s vysokými teplotami. V tomto případě vlasy začnou vypadávat i za 3 měsíce po prodělání infekce. Většinou se ale problém postupem času upraví sám. Negativně působí i některé léky a například i nadbytek vitamínu A. Na vypadávání vlasů má vliv také špatná funkce štítné žlázy, a to jak snížená, tak zvýšená. Zde se padání vlasů zastaví, jakmile dojde k léčení samotné štítné žlázy. Do samotné struktury vlasu zasahují také mechanické (intenzivní česání, fénování, žehlení) a chemické (barvení, trvalá ondulace) procesy úpravy vlasů. I toto nešetrné zacházení může způsobit vypadávání vlasů. Je proto dobré dbát na správné zacházení s vlasy a pečlivě vybírat kvalitní prostředky k péči o ně.

Problém jménem Alopecie a jeho řešení

Vypadávání vlasů u žen i mužů

K diagnostice chorob vlasů a zjišťování příčin vypadávání vlasů se používá vlasový folikul a výsledkem je tzv. tachogram, popis vlasového kořínku. V případě diagnózy vypadávání vlasů za hranicí normálu hovoříme o alopecii.

Alopecie je onemocnění, které způsobuje vypadávání nejen vlasů, ale i dalšího ochlupení. Tato nemoc není nakažlivá. Z hlediska možnosti léčby alopecie je třeba rozlišit dva druhy této nemoci, alopecii jizvící a nejizvící. O alopeciích nejizvících můžeme hovořit jako o léčitelných. Možnost úplného odstranění onemocnění je v tomto případě mnohem pravděpodobnější, než pokud máte problém s alopeciemi jizvícími, jejichž podstatou je úplný zánik vlasového folikulu.

Léčba Alopecie

Velice důležitý je jídelníček. Na kvalitu a zdraví vlasů má obrovský vliv. Nevyvážená strava s nedostatkem železa působí na vlasy velmi negativně. Problémy s kvalitou a vypadáváním vlasů mívají často vegetariáni, lidé, kteří začnou držet drastickou dietu nebo lidé trpící anorexií.

Jako jeden z mála účinných léků proti vypadávání vlasů či alopeciím jsou kortikosteroidy. Po jejich vysazení a ukončení léčby se však problémy s alopeciemi vrací.

Na trhu ale existuje také spousta různých přírodních přípravků včetně šamponů proti vypadávání vlasů, které jsou rozhodně šetrnější, než výše uvedené kortikosteroidy. Tyto šampony proti vypadávání vlasů by měly být především kvalitní. Je dobré se poradit s odborníkem, například dermatologem, jaký šampon proti vypadání vlasů je pro vás a váš problém nejvhodnější.

Najděte nejbližšího poradce na vypadávání vlasů.