Úvod do světa vůní

Dámský parfém
Kategorie vůní:
- Parfum
- Eau de Parfum
- Eau de Toilette
- Sprchovací gel
- Deo spray

Věděli jste že?
Při testování vůní Vám může pomoci káva.

vůně Brno

Kvalitní, značkový, levný parfém. Tato slova se na nás valí ze všech stran v obchodních nabídkách. Jak ale poznat parfém, který opravdu vydrží?

Hlavním ukazatelem kvality parfému je podíl a složení vonných esencí. Původ jednotlivých složek není zrovna jednoduché ověřit, ale na obsah parfémových látek bychom měli brát ohled při koupi jakéhokoliv parfémovaného výrobku. Tyto vonné esence totiž ovlivní, jak dlouho nám vůně vydrží na těle a také, jak výrazná vůně bude.

Kvalitní parfémy mají vysoký obsah vonných esencí, takže vůně vydrží mnohdy i do druhého dne (při správném výběru vůně).

V následujících odstavcích se krátce seznámíme se základními produkty obsahujícími parfémové složky.

PARFÉM

Parfém je obecné označení směsi esenciálních olejů a dalších aromatických látek. Můžeme říci, že parfém je nejkoncentrovanější vůní na trhu. V dnešní době se však parfémem nazývají všechny vůně i přes to, že se nejedná o správný název. Podle oficiálních celosvětových standardů kvality by měl produkt s označením „parfém“ obsahovat minimálně 15% vonných esencí.

PARFÉMOVANÁ VODA

Její běžné označení je Eau de Parfum. Parfémovaná voda je vhodná pro každodenní použití. Je možné ji aplikovat jak na pokožku, tak i na oblečení. Nejvhodnější místa pro její aplikaci mohou být krk, dekolt, zápěstí nebo též loketní důlek. Tato místa jsou nejteplejší, a proto podporují uvolňování vůně. Parfémovaná voda obsahuje běžně 8 až 15% vonných složek.

TOALETNÍ VODA

Také označovaná jako Eau de Toilette. Vhodná ke každodennímu použití. Toaletní voda na pokožce moc dlouho nevydrží, proto je lepší aplikovat ji na oděv. Aplikaci je vhodné zopakovat zhruba po 2 hodinách. Toaletní voda je nejčastěji nabízeným produktem v parfumeriích a obsahuje 4 až 8% vonných olejů.

DEODORANT

Deodoranty jsou látky, které se aplikují na tělo, především do podpaží, kvůli omezení tělesného pachu způsobovaného bakteriálním rozpadem potu. Podskupinou deodorantů jsou antiperspiranty, které brání vzniku pachu snižováním produkce potu určitými částmi těla. Antiperspirant je možné použít také na nohy, je-li ve formě spreje.

TĚLOVÉ MLÉKO A SPRCHOVACÍ GEL

Tělové mléko je nemastné celotělové mléko, které zvláční a zklidní pokožku. Proniká přirozeně a hloubkově do kůže a obnovuje její elasticitu. Na rozdíl od sprchovacího gelu pokožku nevysuší, ale jemně ji vyčistí a hydratuje. Tělové mléko je vhodné aplikovat po koupeli, tedy po použití sprchovacího gelu.

Více informací o vlastnostech parfémů včetně typů pro jejich testování a správný výběr najdete
v článku „testování parfému“.

Pro bližšší informace kontaktujte nejbližšího specialistu ve svém okolí.